Марківська селищна військова адміністрація
Старобільського району Луганської області

Комісія з питань охорони праці підприємства

Дата: 30.07.2020 17:42
Кількість переглядів: 1379

Фото без описуБіловодське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області надає інформацію щодо створення Комісії з питань охорони праці на підприємстві (далі ? Комісія), яка є постійно діючим консультативно-дорадчим органом. Метою створення Комісії на підприємстві є забезпечення пропорційної участі працівників у вирішенні будь-яких питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища.
Після вступу в дію Закону України «Про ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони» від 16.09.2014 № 1678-VII нормативно-правова база України з питань охорони праці поступово переходить на стандарти Європейського Союзу.
Згідно з п. 3.2.1. та п. 3.2.2. «Керівні принципи з систем управління безпекою та гігієною праці» МОП-БГП 2001 (ILO-OSH 2001) участь працівників – найважливіший елемент системи управління безпекою та гігієни праці (далі – БГП) в організації. Роботодавець повинен забезпечувати залучення працівників та їхніх представників з безпеки та гігієни праці до обговорень, інформування та підвищення кваліфікації з усіх аспектів БГП, пов’язаних з їхньою роботою, зокрема, стосовно заходів у разі настання аварійних ситуацій.
Відповідно до статті 16 Закону України «Про Охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII на підприємстві з метою забезпечення пропорційної участі працівників у вирішенні будь-яких питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища за рішенням трудового колективу може створюватися комісія з питань охорони праці.
Комісія створюється з урахуванням «Типового положення про комісію з питань охорони праці», затвердженого наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 21.03.2007 № 55 (НПАОП 0.00-4.09-07).
Рішення про створення Комісії, її кількісний та персональний склад приймається трудовим колективом на загальних зборах (конференції) за поданням роботодавця і професійної спілки.
Комісія формується на засадах рівного представництва осіб від власника та від трудового колективу. До складу Комісії від власника включаються спеціалісти з безпеки і гігієни праці, виробничої, юридичної та інших служб підприємства. До складу Комісії від трудового колективу рекомендуються працівники основних професій, уповноважені трудових колективів з питань праці охорони праці, представники профспілки (профспілок).
Комісію очолює голова, який обирається загальними зборами (конференцією) трудового колективу. На засіданні Комісії обирається заступник голови та секретар Комісії.
Не допускається обирати головою Комісії роботодавця.
На посаду секретаря може бути обраний працівник служби охорони праці.
Основними завданнями Комісії є:
­ захист законних прав та інтересів працівників у галузі охорони праці;
­ підготовка на основі аналізу стану безпеки та умов праці на виробництві рекомендацій роботодавцю та працівникам щодо профілактики виробничого травматизму та професійних захворювань, практичної реалізації принципів державної політики в галузі охорони праці на підприємстві;
­ узгодження шляхом двосторонніх консультацій позицій сторін у вирішенні практичних питань у сфері охорони праці метою забезпечення поєднання інтересів держави, власника та трудового колективу, кожного працівника, запобігання конфліктам;
­ вироблення пропозицій щодо включення до колективного договору найбільш важливих питань з охорони праці, визначення достатніх асигнувань на Комплексні заходи щодо досягнення встановлених нормативів і підвищення існуючого рівня охорони праці та ефективний контроль за цільовим витрачанням цих коштів;
­ захист прав та інтересів потерпілих працівників під час розгляду питань щодо призначення їм страхових виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; надання додаткових пільг і компенсацій згідно з положеннями колективного договору за рахунок роботодавця.
Комісія має право:
­ звертатись до роботодавця, трудового колективу, профспілкового комітету або іншого уповноваженого на представництво трудовим колективом органу, відповідних служб підприємства з пропозиціями щодо регулювання відносин у сфері охорони праці;
­ створювати робочі групи з числа членів Комісії для розроблення узгоджених рішень з питань охорони праці із залученням спеціалістів різних служб підприємства, фахівців експертних організацій, служб охорони праці органів виконавчої влади, страхових експертів, технічних інспекторів праці профспілок (на договірних засадах між роботодавцем та відповідною організацією);
­ одержувати від працівників, керівників структурних підрозділів і служб підприємства та профспілкового комітету інформацію та мати доступ до документації, що є необхідною для виконання завдань, передбачених НПАОП 0.00-4.09-07;
­ здійснювати контроль за дотриманням вимог законодавства з охорони праці безпосередньо на робочих місцях, забезпеченням працівників засобами колективного та індивідуального захисту, мийними та знешкоджувальними засобами, лікувально-профілактичним харчуванням, молоком або рівноцінними харчовими продуктами, газованою солоною водою та використанням санітарно-побутових приміщень тощо;
­ ознайомлюватися з будь-якими матеріалами з охорони праці, аналізувати стан умов і безпеки праці на підприємстві, виконання відповідних програм і колективних договорів;
­ вільного доступу на всі дільниці підприємства і обговорення з працівниками питань охорони праці;
­ приймати рішення про відсоток зменшення розміру одноразової допомоги потерпілому (але не більш ніж на 50%), якщо комісією з розслідування нещасного випадку встановлено, що ушкодження здоров’я працівника настало не тільки з вини роботодавця, а й унаслідок порушення потерпілим нормативно-правових актів з охорони праці.
Рішення Комісії оформлюється протоколом і має рекомендаційний характер. У випадку незгоди роботодавця з рішенням Комісії він повинен надати протягом 5 днів з дня одержання зазначеного рішення письмове аргументоване пояснення.
Комісія раз на рік звітує про виконану роботу на загальних зборах (конференції) трудового колективу. Загальні збори (конференція) трудового колективу мають право вносити зміни до складу Комісії, розпустити Комісію у випадку визнання її діяльності незадовільною та провести нові вибори.
Біловодське відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області наголошує на необхідності створення комісій з питань охорони праці на підприємствах, залучення працівників та їхніх представників до вирішення питань з охорони праці, оскільки це стимулює підвищення рівня відповідальності кожного працівника за особисту безпеку та більш ретельне відношення до виконання вимог інструкцій та нормативних актів з охорони праці.

Страховий експерт з охорони праці сектору профілактики страхових випадків Біловодського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області Сокирка О.І.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь