Марківська селищна військова адміністрація
Старобільського району Луганської області

Працевлаштування неповнолітніх

Дата: 16.07.2021 13:47
Кількість переглядів: 1179

Фото без описуЛіто – час для відпочинку неповнолітніх, але іноді громадяни України, що не досягли 18 років, за власним бажанням, або вимушено, розпочинають трудову діяльність. Які нюанси потрібно враховувати при їх працевлаштуванні та оплати їх праці?

Юрист Міловського місцевого центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги надає роз’яснення, як має відбуватися працевлаштування неповнолітніх на законних підставах і, як захистити їх права у разі їх порушення. Матеріали взято з відповідей ГУ Держпраці у Полтавській області. Інформація буде корисною як для роботодавців, так і для неповнолітніх осіб, що бажають працевлаштуватись

Згідно зі ст. 187 Кодексу законів про працю України (далі – КЗпП) неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток і деяких інших умов праці користуються пільгами, установленими законодавством України

Відповідно до вимог ст. 24 та ст. 191 КЗпП працевлаштування неповнолітніх здійснюється на підставі трудового договору, який обов’язково укладається у письмовій формі та лише після попереднього медичного огляду. Приймаючи на роботу неповнолітніх, власник або уповноважений ним орган зобов’язаний ознайомити їх із правилами внутрішнього трудового розпорядку, правилами техніки безпеки, виробничої санітарії, протипожежної безпеки.

Використання праці неповнолітніх на небезпечних для їх здоров’я роботах забороняється, а експлуатація дитини переслідується за законом. Це визначено ст. 43 та ст. 52 Конституції України.

Згідно з вимогами ст. 190 КЗпП забороняється застосування праці осіб молодше 18 років на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах. Перелік таких робіт затверджений наказом МОЗ України від 31.03.1994 р. № 46.

Також забороняється залучати осіб молодше 18 років до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми. Перелік таких граничних норм затверджений наказом МОЗ від 22.03.1996 р. № 59.

Залучення працівників молодше 18 років до нічних, надурочних робіт і робіт у вихідні дні також забороняється (ст. 192 КЗпП України).

Важливо! Для осіб, які не досягли 18 років, випробувальний термін при прийнятті на роботу не встановлюється (ч. 3 ст. 26 КЗпП).

З якого віку можливе працевлаштування?

У ст. 188 КЗпП визначене загальне правило щодо заборони прийняття на роботу осіб молодше 16 років. Водночас, у цій же правовій нормі передбачено, як виняток, можливість прийняття на роботу осіб, які досягли 15 років, але лише за згодою одного з батьків або особи, що його замінює. Також допускається прийняття на роботу й чотирнадцятирічних. Але це стосується, насамперед, учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю та не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

До відома! На кожному підприємстві має вестися спеціальний облік працівників, які не досягли 18 років, із зазначенням дати їх народження.

Оплата праці неповнолітніх при скороченій тривалості щоденної роботи

Для робітників віком до 18 років норми виробітку встановлюються виходячи з норм виробітку для дорослих робітників пропорційно скороченому робочому часу для осіб, що не досягли 18 років (ст. 193 КЗпП).

Для молодих робітників, які поступають на підприємство, в організацію після закінчення загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних навчальних закладів, курсів, а також для тих, що пройшли навчання безпосередньо на виробництві, в передбачених законодавством випадках і розмірах та на визначені ним строки можуть затверджуватись знижені норми виробітку. Ці норми затверджуються власником або уповноваженим ним органом за погодженням з профспілковим комітетом.

Важливо! Заробітна плата працівникам молодше 18 років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи (ст. 194 КЗпП).

А працівникам молодше 18 років, допущеним до відрядних робіт, оплата праці здійснюється за відрядними розцінками, встановленими для дорослих працівників, з доплатою за тарифною ставкою за час, на який тривалість їх щоденної роботи скорочується порівняно з тривалістю щоденної роботи дорослих працівників.

Оплата праці учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів, які працюють у вільний від навчання час, провадиться пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку. Підприємства можуть встановлювати учням доплати до зарплати.

Трудовим законодавством чітко встановлено межі робочого часу неповнолітніх (ст. 51 КЗпП). Скорочена тривалість робочого часу встановлюється для працівників віком:

– від 16 до 18 років – 36 годин на тиждень;

– від 15 до 16 років (учнів віком від 14 до 15 років, які працюють в період канікул) – 24 години на тиждень.

Дещо іншим є робочий час для неповнолітніх, які працюють протягом навчального року. Тривалість їх робочого часу не повинна перевищувати половини відповідних максимальних норм скороченого робочого часу. Тобто, якщо працівнику 17 років і він працює під час навчання, то тривалість його робочого часу має бути не більшою 18 годин на тиждень (максимально допустима тривалість робочого часу для його віку 36 годин, відповідно, половина – 18 годин).

До відома! Щорічні відпустки працівникам до 18 років надаються у зручний для них час. При цьому право використати відпустку повної тривалості у перший рік роботи надається за їх заявою до настання шестимісячного терміну безперервної роботи на даному підприємстві (ст. 195 КЗпП).

Нагадаємо, що особам віком до 18 років надається щорічна основна відпустка тривалістю 31 календарний день (ст.75 КЗпП).

Cтаття не охоплює всі проблемні питання, які можуть виникнути, але фахівці системи БПД завжди готові надати вам правові консультації. Звертайтесь до Міловського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, що знаходиться за адресою: смт. Мілове, вул. Миру, буд. 37, або за тел.: (06465) 2-29-49, (099) 640 9368, та (098) 446 2691.  E-mail: milove.luhansk@legalaid.lg.ua.
Також діє безкоштовна «гаряча лінія» системи БПД: 0-800-213-103


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь