A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Марківська громада
Старобільського району Луганської області

Змінення розміру аліментів на дитину

Дата: 16.08.2021 11:37
Кількість переглядів: 561

У нас запитали: «чи можна збільшити розмір аліментів на дитину?» Відповідає юрист Біловодського бюро безоплатної правової допомоги  Віталій Зайцев. Якщо коротко, то розмір аліментів не є незмінним. У відповідності до ст. 192 «Сімейного кодексу України», розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути згодом зменшено або збільшено за рішенням суду за позовом платника або одержувача аліментів у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із них та в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом України.

Детальніше, для збільшення розміру аліментів, які визначено за рішенням суду, Вам слід звернутися із відповідною заявою до суду. В заяві потрібно вказати підстави для відповідного збільшення розміру аліментів на дитину. У заяві також зазначаються відповідні докази щодо поліпшення матеріального стану платника аліментів, хвороби дитини, збільшення потреб на утримання дитини тощо. Цей перелік не є вичерпним і залежить від конкретних життєвих обставин.

Для складання відповідної заяви до суду Ви можете звернутись до фахівців з права (юриста, адвоката тощо), наприклад до Міловського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, чи до відповідного бюро в смт Біловодську та Станиці Луганській.  Згідно з законом «Про безоплатну правову допомогу» це є безкоштовним.

У відповідності до ст. 182 Сімейного кодексу України при визначенні розміру аліментів суд враховує:

1. Стан здоров'я та матеріальне становище дитини;

2. Стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;

3. Наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;

4. Наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;

5. Доведені стягувачем аліментів витрат платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;

6.  Інші обставини, що мають істотне значення при вирішенні даного питання.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути визначений судом у разі достатності заробітку або доходу платника аліментів.

З 1 липня 2021 року прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить 2013 гривень, а для дітей віком від 6 до 18 років – 2510 гривень.

Доказами поліпшення матеріального стану платника та погіршення одержувача аліментів можуть бути довідки про доходи, кредитні договори, медичні довідки, висновки лікарів, додаткові витрати на утримання непрацездатних батьків та будь-які інші документи, які можуть підтверджувати зміни матеріального становища, його погіршення або покращення.

Якщо погіршився стан здоров’я саме дитини, то доцільніше буде звернутись до суду з позовною заявою про стягнення додаткових витрат на утримання дитини.

У відповідності до ч. 1  ст. 185 Сімейного кодексу України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

Для їх підтвердження у Вас в наявності повинні бути докази понесених витрат.

До доказів можуть бути віднесені чеки, квитанції, рекомендації, виписки з лікарні, консультаційні висновки спеціалістів щодо поставленого діагнозу дитини тощо. Заявляючи додаткові витрати, Ви в будь-якому випадку повинні їх обґрунтувати, тобто надати беззаперечні докази на їх підтвердження. Доказова база є дуже важливою, так як через брак доказів і неналежну аргументацію сум грошових коштів, які Ви зазначите, суд може відмовити у задоволенні позовних вимог.

Стягнення грошових коштів може відбуватися разово, з певною періодичністю або постійно. Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину визначається з урахуванням обставин, що мають істотне значення. Розмір додаткових витрат завжди встановлюється у твердій грошовій сумі. Відсоток або частка від заробітку в цій категорії справ не застосовуються. В переважній більшості випадків суди стягують з другого з батьків половину від понесених позивачем додаткових витрат на дитину.

Позов про оплату додаткових витрат на дитину можна пред’явити за зареєстрованим місцем свого проживання чи перебування. При цьому Ви, як позивач, у відповідності до п. 3 ч. 1 с. 5 Закону України «Про судовий збір» звільняєтесь від сплати судового збору під час розгляду позову в усіх судових інстанціях.

У разі виникнення додаткових питань Ви можете звернутися до Міловського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги  чи до бюро у смт. Біловодськ та Станиця Луганська, які працюють з понеділка по четвер з 08.00 до 17.00 (у п’ятницю – до 15.45)  відповідно за телефонами: (06465) 2-29-49,  (06466) 9-12-78  та  (06472)  2-14-54 , або особисто, за адресами: Мілове, вул. Миру, 37 (2-й поверх), смт. Біловодськ, вул. П. Біловоди, 9  та Станиця Луганська, вул. Центральна, 31 (2-й поверх).
Зверніть увагу: за цією адресою є кілька організацій, і звертатись потрібно саме до «Бюро».


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь