Марківська селищна військова адміністрація
Старобільського району Луганської області

Трагічна сторінка історії українського народу

Дата: 26.11.2021 14:40
Кількість переглядів: 1536

Фото без описуВ четверту суботу листопада Марківщина разом зі всією Україною вшановує одну з найскорботніших річниць в історії українського народу – День пам’яті жертв голодомору. На жаль, нашу малу батьківщину не оминула ця страшна участь – в 1932-1933 роках славна трудовими сільськими династіями й щедра на хліба, городину та тваринницьку продукцію марківська земля потерпала від штучно влаштованого радянською владою голоду. Ціною цього жорстокого випробування стали загублені життя її дорослих, зовсім юних і навіть ненароджених дітей.

В пам’ять про цю жахливу сторінку нашої минувшини щороку у визначений день у вікнах марківчан спалахують поминальні свічки як свідчення нетлінної пам’яті про ту трагедію. І хоч вже майже не залишилося в наших рядах її очевидців, але їхні свідчення зберігаються в музеях та бібліотеках і передаються від покоління до покоління. Аби ми цінували найбільший скарб – людське життя, аби поважали важку селянську працю і її одвічний результат – хлібну паляницю, котра всьому голова.

З цією метою напередодні чергової трагічної річниці в низці установ та організацій Марківщини влаштовують тематичні заходи. Так, у Марківському історичному музеї діє виставка «Голодомор мовою фактів». Вона містить архівні документи та публікації про безкровну війну, яка звела зі світу стількох людей, а також спогади і свідчення очевидців.

У Марківській публічній бібліотеці організована книжкова виставка під назвою «Гіркий смак колосків» (реквієм голодомору). Там експоновані книги та матеріали про жахливий злочин проти українського народу –  штучний голод 1932-1933 років, який мав страхітливі наслідки та призвів до небачених безневинних жертв.

Відвідувачі закладу мають нагоду ознайомитися з текою «Голодомор на Марківщині». Вона містить художні твори письменників, де зображено події того періоду, жахливе голодне ліхоліття, що випало на долю українського народу і котре фактично було його геноцидом. Це твори Василя Барки «Жовтий князь», Уласа Самчука «Марія»,  Пантелеймона Куліша «Голодомор»,  Бориса Антоненко-Давидовича «Протеже дяді Васі», Тодося Осьмачки «План до двору»,  Миколи Руденка «Хрест», Анатолія Дімарова «Тридцяті», «Самосуд».

У всіх бібліотеках Марківщини, в тому числі й шкільних, наразі діють тематичні книжкові виставки чи куточки пам’яті та скорботи «Свічка плакала в скорботі».

Ця чорна сторінка, яка десятиліттями ретельно замовчувалася і тривалий час не мала статусу геноциду на законодавчому рівні, є невід’ємною частиною нашої історії. Сучасні покоління українців не мають морального права стерти її з пам’яті. Натомість повинні докладати максимум зусиль, аби подібне більше ніколи не повторилося.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь