Безбар’єрність. Філософія суспільства без обмежень
Це про внутрішню готовність створювати середовище, у якому буде комфортно всім. Безбар’єрність – нова суспільна норма, що потребує змін у нашій свідомості, зокрема відмови від стереотипних суджень і узагальнень. Для її утвердження важливо проводити інформаційні, просвітницькі та заохочувальні заходи, які допоможуть покращити існуючу комунікативну етику.
У 2021 році була прийнята Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року та затверджений план заходів з її реалізації. Побудова безбар’єрного середовища є одним із ключових принципів післявоєнної відбудови.
Електронний посібник «Довідник безбар’єрності» - гід з коректного спілкування, у якому зафіксовані нові правила комунікації та норми безбар’єрної мови. Він створений за ініціативи першої леді України Олени Зеленської.
Структура Довідника включає в себе розділи:
Етика взаємодії з різними людьми
Люди з досвідом війни.Гідність. Взаємодія
Розділ “Складові безбар’єрності” простою та доступною мовою розкриває, що таке бар’єри, стереотипи, інклюзія, недискримінація, толерантність, прийняття, доступність, гендерна рівність тощо.
У розділі “Правила мови” наведені та пояснені принципи безбар’єрної мови – мови, у якій відсутні слова, фрази, що демонструють упереджене, стереотипне або дискримінаційне ставлення до людини.
У розділі “Словник” зібрані поняття, які некоректно вживати стосовно різних людей. Тут пропонуються варіанти, як говорити правильно і пояснюється, чому саме так.
Розділ “Безбар’єрний календар” розповідає про важливі дати, визначні і пам’ятні дні та пояснює, як їх відзначати, та коли привітання є недоречними.
Розділ «У воєнний час» містить пораду та інструктажі для сімей з дітьми, людей старшого віку та їх близьких, людей з інвалідністю, які потерпають від військових дій.
Детальніше з «Довідником безбар’єрності» можна ознайомитись за посиланням: https://bf.in.ua/.